Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

PKP Intercity: Wagony ALux wrócą do służby. Naprawi je Remtrak

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

BODE Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus
Dellner

Data publikacji:
23-12-2025
Ostatnia modyfikacja:
22-12-2025
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
PKP Intercity: Wagony ALux wrócą do służby. Naprawi je Remtrak
Fot. Adam Kilian
PKP Intercity zapowiada, że 14 odstawionych wagonów z serii ALux - zarówno klasy pierwszej jak i drugiej, wróci do służby dzięki modernizacji przez PKP Intercity Remtrak. Prace przewidziano na 2027 rok.

PKP Intercity od wielu lat próbuje zmodernizować i przywrócić do służby łącznie 14 wagonów A Lux - zarówno pierwszej jak i drugiej klasy. Spółka ogłosiła przetarg na to zadanie w 2020 roku, natomiast umowę zawarto we wrześniu 2021 roku. Wykonawcą zostało konsorcjum Comprerum i Mag-Train, które pokonało w przetargu Pesę Mińsk Mazowiecki.

Od samego początku kontrakt natrafiał na rafy - blisko rok trwało uzgadnianie dokładnych warunków modernizacji wagonów (realizacja całego kontraktu miała potrwać… 18 miesięcy), a ostatecznie PKP Intercity zerwało umowę latem 2023 roku z powodu winy wykonawcy - przede wszystkim znacznego wydłużenia okresu realizacji zamówienia. Od tego momentu nie wracaliśmy do sprawy, natomiast jak informuje nas teraz Biuro Prasowe PKP Intercity, sprawa wciąż nie znalazła swojego finału, bowiem “postępowanie sądowe jest w toku”.

Nie oznacza to jednak, że wagony nie wrócą do służby z pasażerami – Planujemy modernizację tych wagonów w 2027 roku. Naprawa zostanie wykonana przez PKP Intercity Remtrak – informuje nas Biuro Prasowe przewoźnika,

Intercity dodało też, jaki zakres będzie miała modernizacja oraz naprawa wagonów.

– Chcemy wykonać naprawy na 5-tym poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądem na 3-cim poziomie utrzymania dla 5-ciu wagonów osobowych drugiej klasy typu 111A-Lux oraz 9-ciu wagonów osobowych pierwszej klasy typu 112A-Lux. Po modernizacji wagony będą wagonami przedziałowymi pierwszej i drugiej klasy – informuje Biuro Prasowe.

Oznacza to, że zakres prac będzie identyczny do tego, jaki Intercity zleciło w ramach przetargu sprzed pięciu lat.

Czym charakteryzują się wagony z serii A-Lux? Jak pisaliśmy w 2020 roku, różnią się one znacznie od swoich poprzedników - 111A. Pojazdy te posiadają ciche wózki z hamulcami tarczowymi, nawiewny system ogrzewania i wentylacji, zamknięty układ toalet i wygodniejsze, sześciomiejscowe przedziały także w klasie 2.


Partnerzy działu

BODE Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus
Dellner

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Przetarg na tabor KDP dla PKP Intercity ruszy pod koniec grudnia

Tabor i technika

PKP Intercity pokazuje wnętrza wagonów używanych z Niemiec

Tabor i technika

PKP Intercity od 14 grudnia: blisko 560 połączeń

Pasażer

PKP Intercity od 14 grudnia: blisko 560 połączeń

PKP Intercity, oprac. DS 14 grudnia 2025

Zobacz również:

Przetarg na tabor KDP dla PKP Intercity ruszy pod koniec grudnia

Tabor i technika

PKP Intercity pokazuje wnętrza wagonów używanych z Niemiec

Tabor i technika

PKP Intercity od 14 grudnia: blisko 560 połączeń

Pasażer

PKP Intercity od 14 grudnia: blisko 560 połączeń

PKP Intercity, oprac. DS 14 grudnia 2025

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij